• W ŚWIECIE EMOCJI

• 26.02.2024 17:55
        • INNOWACJA PEDAGOGICZNA W KLASIE PIERWSZEJ
        • Innowacja „W świecie emocji” służyć będzie przede wszystkim uatrakcyjnieniu zajęć z uczniami i kształtowaniu pozytywnych postaw młodych ludzi.

Innowacja jest odpowiedzią na potrzeby uczniów w klasie pierwszej, jak również obserwowane zjawiska w społeczeństwie, a mianowicie coraz większe trudności dzieci we właściwym rozpoznawaniu emocji, a także adekwatnym ich wyrażaniu. Ma również wyjść naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej dla pierwszego etapu edukacyjnego.

Dzieci i nie tylko one, coraz częściej niewłaściwie odczytują emocje, dlatego też powinniśmy im pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytania dotyczące emocji. Zdarza się, że dzieci nie rozróżniają smutku, wstydu czy też niepokoju od złości, a nawet boją się swoich i cudzych uczuć. Zaproponowana innowacja ma wprowadzić dzieci w świat emocji oraz uczuć, lepsze ich zrozumienie zarówno u siebie, jak i innych ludzi a także uświadomienie, że nie ma uczuć dobrych i złych. Ma również nauczyć dzieci okazywania uczuć w sposób kontrolowany i adekwatny do sytuacji, zachęcać i motywować uczniów do pokazywania swoich emocji w akceptowany przez społeczeństwo sposób, jak również kształtować w nich postawę empatyczną.

Adresatami innowacji „W świecie emocji” są uczniowie rozpoczynający swoją edukację, czyli uczniowie klasy pierwszej. Czas realizacji innowacji obejmuje drugie półrocze roku szkolnego 2023/2024 z możliwością jej kontynuowania w następnym roku szkolnym.

Realizacja programu odbywać się będzie w ramach zajęć edukacji wczesnoszkolnej.

Edyta Urban